Przewodnik po stażach studenckich: jak znaleźć, ubiegać się i wykorzystać idealny staż

Wpis dodany przez NieMaNicZaDarmo · 01-02-23

Czy marzysz o niesamowitym stażu studenckim, który pomoże Ci zdobyć cenne doświadczenie i zbudować swoje CV? Może być ciężko wiedzieć od czego zacząć szukając idealnej okazji, ale z odpowiednimi krokami, możliwe jest wylądowanie na stażu swoich marzeń. W tym przewodniku dowiesz się, jak badać i ubiegać się o staże, zmaksymalizować swoje szanse na sukces i jak najlepiej wykorzystać doświadczenie, gdy już zapewnisz sobie pozycję. Dzięki tym wskazówkom możesz sprawić, że Twoje marzenia o wspaniałym stażu staną się rzeczywistością.

Jak załatwić sobie praktyki studenckie?

Jak starać się o praktyki studenckie w firmach i instytucjach?

Proces ubiegania się o staż może być nieco zniechęcający, jeśli nie wiesz, od czego zacząć. Istnieje wiele sposobów na znalezienie praktyk i możliwości odbycia stażu, więc znalezienie tego, który działa dla Ciebie może być nieco inne. Istnieje kilka sposobów na znalezienie staży:

 • Możesz szukać online poprzez strony takie jak Upwork lub Elance.
 • Możesz również dołączyć do organizacji zawodowych i poszukać praktyk, które zamieszczają inni stażyści.
 • Możesz również poprosić szkolne Centrum Kariery o listy praktyk lub spróbować poszukać ofert pracy na stronach takich jak Craigslist i Indeed.
 • Możesz również poszukać praktyk na lokalnych uniwersytetach lub szkołach.
praktyki studenckie jak sie ubiegac

Poznaj ramy umowy jaką podpiszesz przed rozpoczęciem praktyk

Zanim rozpoczniesz staż, Ty i potencjalny pracodawca stażowy musicie podpisać umowę. Ważne jest, aby zrozumieć warunki kontraktu, abyś był świadomy w co się pakujesz i znał swoje prawa jako stażysta. Kontrakt będzie zazwyczaj wyglądał tak:

 • Co pracodawca Ci oferuje - Pracodawca zazwyczaj opisze rodzaj pracy, którą będziesz wykonywać i zadania, które będziesz realizować. To pomoże Ci zrozumieć, czy staż jest dobrze dopasowany do Twoich celów zawodowych.
 • Co zyskujesz - Musisz być świadomy tego, co zyskujesz dzięki stażowi. To pomoże Ci zdecydować, czy staż jest dla Ciebie odpowiedni. Pamiętaj, że pracodawca nie ma obowiązku dać Ci pracy, jeśli tylko zdobywasz doświadczenie.
 • Co oddajesz pracodawcy - Musisz być również świadomy tego, czego oczekuje się od Ciebie podczas pracy na stażu. To pomoże Ci zdecydować, czy staż jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla Ciebie, jak i dla pracodawcy.
 • Jaka będzie Twoja odpowiedzialność i obowiązki? - Praktyki mogą być świetną okazją do nauki nowych umiejętności i zdobycia doświadczenia. Upewnij się, że przestrzegasz tych obowiązków i odpowiedzialności, aby nie wpaść w żadne kłopoty i nie zrujnować swoich szans na zdobycie przyszłych staży.
 • Jakie są oczekiwania dla każdej ze stron? - Praktyki są drogą dwukierunkową. Zarówno pracodawca, jak i stażysta skorzystają z doświadczenia i umiejętności zdobytych podczas stażu. Upewnij się, że wiesz, jakie oczekiwania ma każda ze stron, tak aby obie strony otrzymały od stażu to, czego potrzebują.

Zadbaj o swoje prawa w czasie trwania praktyki!

Podczas stażu jesteś prawnie zobowiązany do przestrzegania prawa, jeśli chodzi o Twoje prawa jako stażysty. Ważne jest, aby pamiętać, że stażyści mają pewne prawa, w tym prawo do wynagrodzenia, prawo do bycia traktowanym z szacunkiem i prawo do bezpiecznych warunków pracy. Twoim zadaniem jako stażysty jest zapewnienie, że te prawa są respektowane. Jako stażysta masz prawo do:

 • Prawo do wynagrodzenia - Chociaż staże są dobrowolne, to jeśli pracodawca zdecyduje się Cię zatrudnić, musi zaoferować Ci taką samą pracę z takim samym wynagrodzeniem jak ktoś, kto wykonywał ją przed Tobą.
 • Prawo do bycia traktowanym z szacunkiem - Stażyści mają prawo być traktowani z szacunkiem przez pracodawców. Pracodawcy nie mogą dyskryminować stażystów z powodu ich wieku, rasy, religii, płci, niepełnosprawności, orientacji seksualnej lub pochodzenia.
 • Prawo do bezpiecznych warunków pracy - W niektórych przypadkach pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia stażystom pewnych środków bezpieczeństwa, takich jak pokoje przerw, apteczki i prawo do robienia przerw. Jeśli staż dotyczy niebezpiecznej linii pracy, takiej jak budowa lub jazda ciężarówką, stażysta ma prawo do bezpiecznych warunków pracy.